Valentina Pavlaković

DVADESETDVOGODIŠNJA OZALJČANKA VALENTINA PAVLAKOVIĆ NIŽE USPJEH ZA USPJEHOM U KUGLANJU- U TIJEKU JOŠ JEDNE PRIPREME ZA DRŽAVNO NATJECANJE

Djevojka koja cijelog života njeguje ljubav prema kuglanju i niže uspjeh za uspjehom sada se priprema za državno natjecanje. Iako studira fizioterapiju na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu pa joj predavanja, stručna praksa i učenje oduzimaju mnogo vremena, kuglanje i dalje ima posebno mjesto u njezinom životu. Riječ je o dvadesetdvogodišnjoj Ozaljčanki, Valentini Pavlaković.

Strast prema kuglanju naslijedila je od djeda, a potom i od oca. U njihovoj kući još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća sve je u znaku kuglanja. Kuglači i profesionalci, ali i amateri tu svakodnevno treniraju, ali i razgovaraju ponajviše o ovom sportu.

Još kao djevojčica dolazila sam u kuglanu s obzirom da živim kat iznad. Kad god su dečki trenirali, s njima sam se igrala. Oni su me čuvali pa sam tako počela svoju «karijeru» kuglašice. Timski duh me posebno osvojio u ovoj priči, otkrila je za Slavin glas Valentina Pavlaković.

Sada su iza Valentine brojne nagrade koje je i teško pobrojati. No, one koje su posebno obilježile njezin kuglaški put svakako je osvojeno pojedinačno prvo mjesto na svjetskom natjecanju do 14 godina u Rijeci 2010. godine. Natjecala se i kao dio reprezentacije 2011. pa je u Sarajevu osvojila s ekipom 3. mjesto-tandem. Potom je slijedio maestralni uspjeh 2013. godine u Zalaegersegu gdje je s ekipom osvojila 1. mjesto i oborila svjetski rekord. No, tu uspjesi nisu stali. Na državnom natjecanju pojedinačno do 23 godine 2015. osvojila je prvo mjesto. Godinu dana kasnije u Bačkoj Topoli 1. mjesto s Istrom. Ove godine u Munhenu je na NBC Cup-u, također s Istrom, osvojila 2. mjesto.

-Volim se zabavljati, a to mi pruža kuglanje. Stalno negdje putujemo i nikada nije dosadno. Utakmice su mi jako zanimljive, naglašava ova mlada i uspješna kuglašica.

Valentina i njezine klubske kolegice bore se za prvo mjesto u državnoj prvoj ligi.

-Ovisno o plasmanu, osvojimo li prvo, drugo ili treće mjesto idemo u Europu, ali još ne znamo u koji grad. To sve ovisi koje mjesto ćemo osvojiti kod nas, objašnjava Valentina.

Pripreme djevojaka ne odnose se samo na koncentraciju i preciznost u gađanju čunjeva. One trče, provode dosta vremena u teretani jer važno je biti u dobroj formi. Valentini to okupira dosta vremena pogotovo stoga što trenira u dva kluba.

U ozaljskom klubu su sve cure iz Ozlja. A inače još treniram i u klubu Istra. To mi je matični klub. Tamo ima cura iz Rijeke, sestra i ja smo iz Ozlja, nekoliko cura je iz Poreča. Na utakmicama nas 6 kugla, a uvijek dvije moraju biti u pričuvi. U Poreč se ide svake subote kada su utakmice, a treniramo doma u Ozlju. U kolovozu, prije nego počne sezona, idemo u Istru na pripreme, odnosno na nekoliko prijateljskih utakmica, kaže Valentina.
Bez obzira što je do sada osvojila gotovo sve što se u svijetu kuglanja moglo osvojiti, Valentina ne staje. Naprotiv, ova inspirativna djevojka pomiče granice i već razmišlja o daljnjim natjecanjima u seniorskoj kategoriji i poručuje da se upornost uvijek isplati. Važno je slijediti svoje snove i imati poticajnu okolinu. To je pola puta do uspjeha.